Aktualnie w ofercie:
72 hoteli 541 ofert
Wypoczynek w siodle z Manor House
Muzykalia Staniszowskie
1
2

Warsztaty Filcowania w Pałacu Filcowania


Warsztaty Filcowania

Polecamy - wydarzenia
Pałac Janowice zaprasza na warsztaty filcowania, pierwsze spotkanie w ramach cyklu ART-TERAPII JANOWICE. Przez trzy dni, 22-24.02 2010 r. Pałac Janowice wypełnią osoby niepełnosprawne, które z czesanki wełnianej będą mogły wykonać filcowe: obrazki, formy przestrzenne, kuleczki, dredy oraz kwiaty.

Podczas trzydniowych zajęć będzie można zapoznać się z filcowaniem na sucho i na mokro, a tworząc różne wełniane, mięciutkie, unikatowe dzieła poznać podstawowe techniki, jakie są w filcowaniu wykorzystywane. Do zabawy z czesanką wełnianą zapraszamy młodzież i osoby dorosłe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Środowiskowych i DPS. 

Filc to wyrób, którego tajemnica tkwi w specyficznej budowie włókna wełny, które wygląda jak cienki pęd złożony z drobniutkich łusek, dachówkowato zachodzących na siebie. Gorąca woda powoduje pęcznienie włókien oraz odchylanie łusek. W takich warunkach wełnę układa się grubszą warstwą lub cieńszą warstwą, następnie mocno ubija, co prowadzi do powstania jednolitej masy. Zachowuje ona swoją zwartość po wysuszeniu, ponieważ każde z włókien jest zaczepione i uwięzione przez sąsiednie. Włókna są ponadto przesiąknięte specyficznym tłuszczem, który ma zagwarantować większą odporność na wilgoć. Pranie w mydle rozpuszcza te substancje i oswabadza łuski tworzące włókno. Proces ten nazywa sie spilśnianiem. Filc otrzymuje się przez spilśnianie zewnętrznych warstw tkaniny wykonanej z wełny owczej tzw. czesanki na mokro. W wyniku tego tkanina traci swoje dotychczasowe właściwości. Zanika struktura wewnętrzna tkaniny i tworzy się nowa, gęstsza, bardziej wytrzymała, elastyczna, miękka o doskonałych właściwościach termicznych i dźwiękochłonnych. Istnieje też inna technika zwana igłowaniem, która polega na przebijaniu warstwy włókien specjalnie naciętymi igłami, igły te przechodząc przez runo przeciągają pasma włókien, przeszywają i wzmacniają wyrób.

Filce stosuje się do wyrobu kapeluszy, beretów, obuwia, różnego rodzaju tarcz polerskich, uszczelek, podkładek, wykładzin izolacyjnych i dźwiękochłonnych, na okleiny młoteczków klawiatur do pianin i fortepianów, jak również do tworzenia biżuterii, odzieżowych elementów dekoracyjnych, obrazów oraz koców.

Zapisy od 14 do 18 lutego.
Opłata za warsztaty to 85 złotych / 1 dzień. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 14 679 90 66.
W cenie: pobyt z noclegiem i wyżywieniem, materiały do nauki filcowania, opłata instruktora.

Źródło: Palac-janowice.pl
Opracowanie: T.Ch.