Aktualnie w ofercie:
72 hoteli 541 ofert
Wypoczynek w siodle z Manor House
Muzykalia Staniszowskie
1
2

Pałac dla księcia

Lektura raportu "Śląsk: kraina umierających pałaców", który ukazał się w Wielkiej Brytanii, wywarła na następcy brytyjskiego tronu piorunujące wrażenie.

Po jego przeczytaniu książę Karol postanowił znaleźć w dalekiej Polsce coś odpowiedniego dla siebie. I szybko mu się udało.
Pierwszy Brytyjczyk zamierza nabyć i odrestaurować zrujnowany kompleks pałacowy Sarny w Ścinawce Górnej na terenie gminy Radków. Zbudowany w XVI-wieku pałac był siedzibą rodu von Goetzen.


Książę Karol miał do wyboru kilka pięknych obiektów.

Jednym z nich był pałac w Pyszczynie, który wzniesiono w XIX wieku w miejscu dawnego zamku księcia wrocławskiego. Właścicielem majątku był między innymi Joseph Maximilian hrabia von Matuschka und Toppolczan baron von Spaetgen, który w budynku dawnego spichlerza założył teatr. Na jego deskach grano przedstawienia do połowy XIX wieku. Pałac wraz z parkiem zajmują powierzchnię 2,3 ha.
Pałac w Luboszycach to neogotycki obiekt z XIX wieku, o bogatym wystroju elewacji i górującą nad nim wysoką wieżą. Otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym o ciekawym układzie alejek spacerowych i cennym drzewostanie.
Ten XVIII-wieczny obiekt ma trzy kondygnacje. Wybudowano go z kamienia i cegły. We wnętrzu zachowała się ozdobna stolarka drzwiowa, sztukaterie oraz piękny piec w sali reprezentacyjnej. Na 17-hektarowej działce znajduje się także zabudowa folwarczna, m.in. obory, gołębnik, stodoła i magazyn.
Zespół pałacowo-parkowy w Gaju Małym to blisko 5,1 ha powierzchni. Znajdziemy na niej XIX-wieczny pałac wraz z parkiem, w którym znajduje się ponad 40 różnych gatunków drzew i krzewów. Ciekawostką są, umieszczone w niszach elewacji pałacu, kopie antycznych rzeźb (Heraklesa, Dionizosa). Nad bramą zaś znajduje się rzeźba przedstawiająca Apolla.

Przetarg na sprzedaż pałacu odbędzie się 2 czerwca 2011 r.

Na uwagę zasługuje również jest pałac w Dłużku. Został on wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku. Urodziła się w nim Augusta Wiktoria, przyszła żona ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II. Pałac jest otoczony malowniczym parkiem krajobrazowym, skomponowanym w stylu angielskim. Całość znajduje się na działce o powierzchni 27,5 ha.
Pałac został wybudowany pod koniec XIX wieku przez rodzinę Tschammerów. Wzniesiono go z cegły. Otaczają go dwie wieże. Ma trzy kondygnacje. Jego fasadę pokrywają bogate zdobienia, fryzy, ryzality i herb rodowy. Pałac stoi pośrodku parku. Grunt ma ponad 6 ha powierzchni.
Od wartości pałacu przysługuje 50 proc. obniżka ceny, jeśli nabywca zobowiąże się do wyremontowania obiektu. W posiadaniu ANR jest też zabytkowy pałac w Jegławkach pod Kętrzynem. Reżyser Jan Jakub Kolski nakręcił tutaj swój ostatni film pt. "Wenecja".
Agencja chce przeprowadzić remont pałacu. Na podstawie archiwalnych zdjęć i dokumentów odtworzone mają zostać niektóre oryginalne detale architektoniczne, jak np. drewniana weranda.

 

 

 

 

Opracowanie: NK

źródło: wp.pl